Petronas

Petronas Towers

Wielbiciele wszystkiego co „naj” z pewnością wiedzą, co kryje w sobie nazwa Petronas. Niewtajemniczeni powinni natomiast wiedzieć, że Petronas Towers to dwie wieże połączone mostem na wysokości mniej więcej czterdziestego piętra. Jest to budynek wzniesiony jeszcze przed końcem dwudziestego wieku i do 2004 roku były to najwyższe budynki na świecie.

Nie ma jednak wątpliwości, że mimo to budynki te robią ogromne wrażenie na każdym, kto ma okazje je zobaczyć w stolicy Malezji na własne oczy, czy nawet wejść do środka żeby odwiedzić chociażby znajdującą się tam galerię handlową. Petronas Towers pojawiały się w takich filmach jak Osaczeni czy bollywoodzim hicie Don. Próbę wspinaczki na szczyt bez żadnych zabezpieczeń podjął pewien Francuz. Zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem próby te zostały udaremnione przez policję.

Co ciekawe, ten budynek najprawdopodobniej może poszczycić się najgłębszymi fundamentami na świecie. Został on bowiem wzniesiony na dawnym torze wyścigowym. Fundamenty te mają około stu pięćdziesięciu metrów głębokości. Fasady budynków są wykonane z połączenia stali i szkła.