Smart Home – co to takiego?

Smart Home czyli mówiąc inaczej inteligentny dom jeszcze niedawno był wyłącznie futurystycznym pragnieniem. Błyskawiczny rozwój nowych technologii, dających możliwość połączenie z globalną siecią urządzeń domowych, spowodował, że marzenia te stały się dostępne na wyciągnięcie ręki. Jak wszystkie nowinki, tak też w przypadku Smart Home czynnikiem zaporowym dla inwestorów była rzecz jasna cena systemu. Dziś każdego, kto ma ochotę zadbać o wygodę i bezpieczeństwo stać na to, aby jego mieszkanie było smart.

Smart Home to najprościej mówiąc zainstalowanie w mieszkaniu urządzeń, które można przez Internet programować oraz nimi sterować za pomocą smartfona, tabletu czy komputera lub specjalnie przeznaczonego do tego zestawu urządzeń innego sterownika centralnego. W ten sposób możemy sterować właściwie całym sprzętem. Najczęściej system jest stosowany do zarządzania ogrzewaniem, systemem alarmowym, roletami lub bramami garażowymi w nieruchomości.

Nie można pominąć tematu bezpieczeństwa smart domów. Zainstalowanie różnego typu czujników pozwala wykryć zalanie pomieszczenia, ogień lub wydzielanie się szkodliwych gazów, czy też natychmiast alarmować o nieproszonych gościach. Nie znaczy to jednak, że od razu musimy zainwestować i wymienić wszystkie do tej pory posiadane sprzęty. Najlepiej natomiast stopniowo, w zależności od aktualnych potrzeb, zmieniać sprzęt na inteligentny. Początkowo zamieńmy urządzenia, które sprawiają nam najwięcej kłopotów, zabierają nam wolny czas a ich obsługa jest skomplikowana. Zacząć możemy na przykład od odkurzacza. Większość z nas życzyłaby sobie, aby ktoś posprzątał mieszkanie w trakcie naszej nieobecności. Znane na rynku odkurzacze Roborock umożliwiają spełnienie tego marzenia. Sprytne zarządzanie klimatyzacją czy też ogrzewaniem lokalu pozwala na istotne oszczędności w budżecie domowym, a przy tym nasz inteligentny dom wita nas po powrocie ustaloną temperaturą. Automatyczna kontrola nad oświetleniem daje nie tylko oszczędności, ale też może skutecznie zabezpieczyć przed złodziejami. Bezprzewodowe sterowanie żaluzjami nie tylko zagwarantuje najlepsze nasłonecznienie mieszkania, ale sprawi też, że już nigdy nie zapomnimy o ich opuszczeniu podczas pobytu poza domem. Zastosowanie inteligentnych gniazdek elektrycznych pozwala na zdalne sterowania też sprzętami, które nie są smart.

Komfort, oszczędność oraz prostota przemawiają więc jasno o potrzebie przekształcenia naszego domu w Smart Home. Warto już dziś zadbać o to by drobnymi krokami wejść do krainy inteligentnych nieruchomości.

Podobne artykuły

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę