Właściwe korzystanie z sauny

Zachowanie się podczas saunowania ma wpływ nie tylko na rezultaty zabiegu, ale ma jednocześnie bardzo duży wpływ na pozostałych ludzi przebywających w strefie saun. Na pobyt w saunie powinniśmy wygospodarować minimum 2 godziny.

Typ obiektu, a temat stroju

W zależności od upodobań mamy możliwość aby skorzystać z łaźni dla osób w strojach kąpielowych lub nago. Zanim pójdziemy do sauny powinniśmy dowiedzieć się jakie zapisy w regulaminie odnośnie ubioru obowiązują na wybranym przez nas obiekcie. Poprawnie podczas korzystania z sauny powinniśmy na oddziaływanie ciepła wyeksponować jak największą powierzchnie naszej skóry. Właśnie dlatego poprawne saunowanie odbywać się powinno nago. W części obiektów jest niedozwolone, aby nie zastosować się do tej reguły. Klienci którzy ubrali strój kąpielowy mogą zostać upomniani lub nawet poproszeni o opuszczenie obiektu. Z innej strony na kłopoty będziemy narażeni również korzystając z łaźni nago w obiekcie tekstylnym. W takim przypadku może dojść nawet do ukarania osoby będącej tam bez okrycia.

Higiena osobista – sprawa priorytetowa

Inną zasadą jest, żeby zawsze do sauny wchodzić będąc suchym. Nie znaczy to jednak, że przed saunowaniem można lekceważyć kwestię prysznica i starannego umycia całego ciała. Czynność ta jest przymusowa nawet w przypadku, kiedy braliśmy prysznic w domu przed przybyciem do strefy saun.

By właściwie korzystać z sauny musimy wyposażyć się w buty kąpielowe, które pozostawiamy przed wejściem do sauny oraz co najmniej dwa ręczniki – pierwszy służy do wytarcia ciała, natomiast drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie relaksu. Ręcznik do sauny powinien być na tyle duży, że oddzieli nasze ciało od ławki włącznie ze stopami.

Zachowanie i inne reguły

Korzystając ze saunarium do minimum ograniczmy rozmowy czy inne hałasy. Całkowicie niedozwolone jest korzystanie z telefonu lub wykonywanie zdjęć czy filmowanie.

Najlepsze efekty uzyskamy chodząc do łaźni przynajmniej raz na tydzień. Każdorazowo w trakcie saunowania należy odbyć dwa lub trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, schłodzenie oraz relaks. Zasadą jest, aby w przypadku korzystania z beczki z zimną wodą, przed wejściem opłukać ciało z potu pod natryskiem. Wypoczynek powinien trwać tak samo długo, ile byliśmy w pomieszczeniu sauny.

W saunie suchej siadamy na ręczniku w miejscu, gdzie wytrzymamy przez kwadrans. Dlatego też początkującym nie zaleca się siadania na górnych ławkach czy też bardzo blisko pieca. Do wnętrza sauny parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu polewamy wodą miejsce na którym planujemy usiąść. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla własnego komfortu postarajmy się przedłużyć okres ostatniego odpoczynku. Po saunowaniu myjemy ciało bez użycia mydła lub innych detergentów. Dobrze jest jednak użyć specyfiku do dezynfekcji stóp.

Przedstawione w tym tekście zasady dobrego korzystania z sauny pozwolą nam bezstresowo i w dobrym nastroju skorzystać z dobrodziejstwa sauny.

Podobne artykuły

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę